5 najlepszych zastosowań koszy wiklinowych

5 najlepszych zastosowań koszy wiklinowych

Wiklina, bambus i trzcina to coraz bardziej popularne surowce, które można wykorzystać do produkcji mebli, akcesoriów do domu, a także elementów garderoby. Zadowolone będą z nich osoby, dla których istotną kwestią jest ekologia, albowiem materiały te są biodegradowalne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak można wykorzystywać na co dzień wiklinowe kosze i dlaczego warto się zaopatrzyć przynajmniej w jeden egzemplarz.

Czym jest wikliniarstwo?

Wyplatanie wikliny było znane już w starożytności. Jest to rzemiosło piękne, ale wymagające dużego nakładu pracy i czasochłonne. Zdolności manualne oraz kwestie warsztatowe również odgrywają niebagatelną rolę w jakości końcowego produktu. Wiklina to młode gatunki pędów wierzby. Istnieje kilka odmian wikliny:

  • amerykanka – najlepsza wiklina przemysłowa, osiąga długość do 250 cm, pędy są długie, proste i cienkie,

  • konopianka – ma szerokie zastosowanie w przemyśle plecionkarskim, jest drugim najczęściej uprawianym gatunkiem wikliny,

  • purpurowa – ma dużą zdolność do odrostu nawet wiele lat po zasadzeniu,

  • migdałowa – pędy są giętkie, długie i mocne, przez co bardzo trwałe.

W Polsce mamy dwa zagłębia wikliny. Jest to Nowy Tomyśl (tam również znajduje się Muzeum Wikliniarstwa) na północy kraju oraz Rudnik nad Sanem na południu. Proces przetwórstwa wikliny jest wieloetapowy i obejmuje między innymi takie czynności jak: korowanie, moczarkowanie, wyparzanie czy barwienie. Z tak przygotowanej wikliny, plecione są między innymi elementy dekoracyjne, meble, kosze wiklinowe czy inne przedmioty codziennego użytku.

Do czego wykorzystać kosz wiklinowy?

Wbrew pozorom wiklinowe kosze mają wiele zastosowań! Są rozwiązaniem ekologicznym, praktycznym i estetycznym. Poznaj 5 najlepszych pomysłów na wykorzystanie ich w swoim domu!

  1. Zamiast plastikowego kosza pełniącego funkcję bieliźniarki, zaopatrz się w kosz wiklinowy na pranie! Możesz go także wykorzystać do przechowywania czystej pościeli, obrusów bądź innych tekstyliów.

  2. Z upodobaniem przemierzasz kilometry rowerem? Być może zdarza Ci się po drodze zrobić małe zakupy? Kosz wiklinowy na rower będzie strzałem w dziesiątkę: praktyczny, a przy tym wspaniale prezentujący się!

  3. Chcesz spędzić miło popołudnie z najbliższymi znajomymi? Zorganizuj piknik! Zamykany kosz wiklinowy pomieści wszystkie smakołyki, które przygotujesz na Wasze spotkanie!

  4. Jesteś właścicielem domowego zwierzaka? Na pewno przydatny będzie kosz wiklinowy dla psa lub kota pełniący funkcję leżanki. Kosz wyściel miękkim materiałem lub po prostu włóż do niego kilka poduszek.

  5. Nie masz gdzie przechowywać ręczników lub rolek papieru toaletowego? Kosz wiklinowy do łazienki sprawdzi się świetnie, jeśli wypełnione po brzegi szafki łazienkowe nie zmieszczą już nic więcej.

To wciąż nie wszystkie pomysły. Kosze wiklinowe można bowiem wykorzystywać także do przechowywania owoców, butelek wina, parasoli czy gazet.

Gdzie kupić kosz wiklinowy?

Najlepszym miejscem do zaopatrzenia się w wiklinowy kosz jest sklep producenta wyrobów wiklinowych. Jeśli jednak mieszkasz w małym mieście i nie ma u Ciebie takiego miejsca stacjonarnie, możesz zawsze skorzystać z opcji zakupów internetowych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy