Spis treści
Ogumienie jest tym elementem pojazdu, który w największym stopniu przyczynia się do uzyskania wysokiego poziomu bezpieczeństwa i komfortu prowadzenia, decydując o przyczepności, a także łatwości utrzymywania się na obranym torze jazdy. Szczególnie ważne jest jego właściwe dopasowanie do osiąganych prędkości, obciążenia masą, rodzaju nawierzchni, a ponadto warunków zewnętrznych – panującej temperatury czy zalegających pozostałości opadów. Najlepszym rozwiązaniem jest więc stosowanie kompletu opon letnich oraz zimowych, zakładanych gdy następuje zmiana aury. Szukając miejsca, gdzie da się je kupić w przystępnej cenie, warto zapoznać się z ofertą dobrej hurtownia opon. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom zimówek.
Co trzeba wiedzieć o oponach zimowych?
W hurtowniach opon dostępne są opony zimowe produkowane z mieszanki, która zachowuje swoją elastyczność mimo tego, że średnia temperatura powietrza spada poniżej 5°C. Dzięki temu oferują one nie tylko wysoki komfort jazdy, ale też pozwalają na efektywne zwiększanie prędkości i zatrzymywanie się w razie potrzeby. Mają one również charakterystyczną rzeźbę bieżnika, który składa się z dość dużych klocków ze znacznymi przerwami między nimi. Takie rozwiązanie ułatwia odprowadzanie śniegu spod kół, a przy tym zwiększa przyczepność na nawierzchni pokrytej świeżym opadem. Dzięki zimówkom łatwiej będzie poradzić sobie zarówno na czarnej jezdni, jak i drodze oblodzonej albo zaśnieżonej.
Przeczytaj również: Jak przygotować samochód do jazdy w zimie, by uniknąć awarii?
Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że zimówki zakłada się, gdy spadnie śnieg. W rzeczywistości opony zimowe należy założyć, gdy średnie temperatury wynoszą poniżej 5°C. Warto pamiętać, że w wielu krajach są one obowiązkowe w wyznaczonych terminach. Coraz częściej kierowcy twierdzą, że przy napędzie 4x4 opony zimowe nie są potrzebne. Należy jednak mieć na uwadze, że takie rozwiązanie będzie w pełni użyteczne tylko, gdy połączy się je z oponami o odpowiedniej przyczepności. Niektórzy kierujący zakładają zimówki tylko na osi napędzanej, twierdząc, że to wystarczy. Takie podejście nie uwzględnia jednak ryzyka poślizgu tylnej osi, który może być niezwykle niebezpieczny.
Przeczytaj również: Ile kosztuje wymiana opon? Kiedy jest zalecana?
Jak wybrać dobre opony zimowe?
Wybór odpowiednich opon zimowych to kluczowy element zapewnienia bezpieczeństwa na drodze w trudnych warunkach atmosferycznych. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na oznaczenia na oponach, które informują o ich przystosowaniu do zimowej aury. Ważnym aspektem jest również głębokość bieżnika – im głębszy, tym lepsza przyczepność na śniegu i lodzie. Nie bez znaczenia jest także marka i opinie innych użytkowników, które można znaleźć w internecie. Warto odwiedzić sklep Walmar-Drażba, gdzie specjaliści pomogą w doborze opon dostosowanych do indywidualnych potrzeb oraz warunków panujących na drogach.
Przeczytaj również: Bieżnik jako ważny czynnik przy wyborze opon przemysłowych