Jak dobrze dobierać buty sportowe? Dlaczego to takie ważne?

Jak dobrze dobierać buty sportowe? Dlaczego to takie ważne?

Nie wszyscy mają świadomość, jak istotną rzeczą jest umiejętne dobranie butów sportowych. Liczy się nie tylko design, ale też ich przeznaczenie i dopasowanie do stopy. Komfort użytkowania będzie tym większy, im lepsze zrobimy rozeznanie w temacie. Zamiast kupować pierwszą lepszą parę butów, a potem żałować wyboru, przeczytaj artykuł i dowiedz się, na co zwrócić uwagę.

Dlaczego buty sportowe są niezbędne?

Najważniejszym argumentem przemawiającym za noszeniem odpowiednio dobranych butów sportowych jest nasze bezpieczeństwo. Stopy podczas jakiejkolwiek aktywności fizycznej muszą być jak najlepiej amortyzowane, co pozwoli uniknąć wszelkich kontuzji.

Przy doborze obuwia należy zwrócić uwagę między innymi na to, jaką dyscyplinę chcemy w nich uprawiać, jak rozkładamy ciężar ciała na naszych stopach (tzw. stopa neutralna, pronująca i supinująca), jak wysokie jest sklepienie stopy, z jakiego materiału zostały wykonane buty. Inaczej też będzie wyglądał dobór obuwia dla sportowca amatora i profesjonalisty.

Jak widać, podjęcie decyzji wcale nie jest proste. W przypadku poczucia zagubienia najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą, a jeśli nie masz takiej możliwości, poproś o pomoc sprzedawcę w sklepie z obuwiem sportowym. 

Jakie buty sportowe wybrać?

Tenisówki albo trampki z pewnością nie sprawdzą się jako obuwie do aktywności fizycznej innej niż spacer. Najpierw zastanów się, do jakich sportów chcesz wykorzystywać te buty. Na siłownię? Do joggingu? A może do tenisa? Z jakim podłożem będą miały kontakt Twoje stopy? Damskie buty sportowe powinny charakteryzować się lekkością i stabilnością.

Wybierz odpowiedni rozmiar – nie za małe, nie za duże. Zwracaj jednak uwagę głównie na długość wkładki, a nie numerację. To nieprawda, że buty sportowe się rozchodzą wraz z upływem czasu. Mierz buty do momentu, aż w którejś parze poczujesz się naprawdę komfortowo. Nie idź na ustępstwa.

Również męskie buty sportowe powinny się cechować stabilnością, ergonomiczną konstrukcją, w tym dobrze wyprofilowaną podeszwą (zależną od rodzaju stopy) oraz przepuszczalnością powietrza. Istotnym czynnikiem jest także częstotliwość oraz intensywność treningów, a co za tym idzie – trwałość materiału, z jakiego wykonane jest obuwie.

Czy warto kupować buty sportowe przez Internet?

Bez możliwości przymierzenia trudno jest stwierdzić, czy but dobrze leży na stopie, czy nie uwiera, czy jest wygodny. Z tego względu warto kupować buty w sklepach stacjonarnych lub przynajmniej wybrać opcję z możliwością zwrotu w przypadku zakupów internetowych. Obuwie sportowe nie należy do najtańszych, ale zdecydowanie warto zapłacić więcej za buty dobrej jakości. Na stopach opiera się przecież cały ciężar naszego ciała, dlatego nie wolno zapomnieć o konieczności zapewnienia im wsparcia w przypadku regularnej aktywności sportowej.

Jak prać buty sportowe?

Pielęgnacja butów sportowych jest niezbędnym elementem ich użytkowania. Jak czyścić buty? Na początku usuń brud za pomocą szczotki do butów lub starej szczoteczki do zębów. Wyciągnij sznurówki i upierz je ręcznie. Buty dokładnie wyczyść na mokro przy wykorzystaniu ciepłej wody i odrobiny płynu do mycia naczyń. Nie zapomnij o podeszwach i wkładkach. Kiedy uznasz, że buty są już czyste, wytrzyj je ściereczką z mikrofibry lub papierowym ręcznikiem, a potem wysusz.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy