Jak stosować kremy z filtrem UV? Dlaczego to takie ważne?

Jak stosować kremy z filtrem UV? Dlaczego to takie ważne?

Stosowanie kremów z filtrem jest bezdyskusyjnie rzeczą konieczną przy ekspozycji na słońce. Brak ochrony przed promieniowaniem UV może skutkować bardzo przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi, począwszy od oparzeń słonecznych, a skończywszy na nowotworach skóry. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy opalanie jest zdrowe oraz jak dobrać odpowiedni krem z filtrem.

Dlaczego należy stosować kremy z filtrem?

Spędzanie na słońcu więcej niż 15 minut powoduje uszkodzenia skóry. Żeby zminimalizować szkodliwość działania promieni słonecznych, należy stosować krem z filtrem. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nawet stosowanie ochrony przeciwsłonecznej nie sprawia, że możemy opalać się bez ograniczeń. Tak naprawdę każda opalenizna to uszkodzenie skóry, a konsekwencją tych uszkodzeń jest szybsze się jej starzenie. Do długofalowych skutków nadmiernego przebywania na pełnym słońcu należy między innymi rozwój czerniaka, który z roku na rok diagnozowany jest u coraz większej liczby osób.

Nie wolno zapominać o smarowaniu kremem z filtrem dzieci! Ich skóra jest cieńsza, zawiera mniej melaniny i ma duży zasób komórek najbardziej podatnych na uszkodzenia. Z tego względu nie można pozwalać sobie na odstępstwa od reguły. Stosuj krem z filtrem na co dzień, nawet przy pochmurnej pogodzie, bowiem chmury nie chronią przed oparzeniami słonecznymi.

Jaki krem z filtrem wybrać?

Po pierwsze, wybieraj kremy z filtrem SPF powyżej 15. Zmniejszają one ryzyko rozwoju czerniaka nawet o 33%! Żeby dobrać dobre kosmetyki, należy pochylić się nad potrzebami naszej skóry. Każdy rodzaj cery będzie wymagał innego kremu.

Filtry ochronne dzielimy na chemiczne i fizyczne. Filtry chemiczne działają dłużej, wnikają w głębsze warstwy skóry, przez co mogą ją podrażniać. Filtry fizyczne rozpraszają promienie słoneczne, nie przenikają do naszego organizmu.

Osoby z cerą wrażliwą, atopową lub naczynkową powinny stosować kremy na bazie filtrów fizycznych. Takie kremy z filtrem będą odpowiednie także dla dzieci. Przy cerze tłustej, mieszanej i trądzikowej najlepiej sprawdzą się kremy o lekkiej konsystencji, na bazie filtrów fizycznych lub mieszanych. Do cery suchej i dojrzałej wybieraj kremy ze składnikami nawilżającymi i zabezpieczającymi przed utratą wody np. pantenolem, aloesem lub mocznikiem.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że żaden z kremów nie daje 100% ochrony, część promieni słonecznych i tak dotrze do naszej skóry. Z tego względu należy po prostu podejść do sprawy rozsądnie i nie spędzać w nasłonecznionych miejscach kilka godzin dziennie.

Ile kremu z filtrem nakładać na skórę?

Najpowszechniejszym błędem w stosowaniu kremów ochronnych jest aplikowanie zbyt małej ilości produktu. Jaka ilość będzie odpowiednia? Po jednej łyżeczce kremu na każdą kończynę górną i twarz oraz po dwie na każdą kończynę dolną, plecy i klatkę piersiową. Jeśli stosujesz krem z filtrem SPF 50 w mniejszej ilości niż określona powyżej, daje Ci on ochronę na poziomie 10 SPF (Sun Protection Factor), a to zdecydowanie za mało. Nie ma sensu też stosować produktów po upływie terminu ważności, ponieważ tracą swoje ochronne właściwości.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy