Jak zadbać o kożuch?

Jak zadbać o kożuch?

Okres zimowy zmusza nas do wyciągnięcia grubych kurtek z szafy, w tym kożucha, który zawsze idealnie sprawdza się na mroźne dni. Jednak co zrobić, aby zachować jego piękny wygląd? Czytając nasz artykuł, dowiesz się, jak odpowiednio dbać o wspomnianą część garderoby, aby uniknąć jej uszkodzenia.

Jak wyczyścić kożuch?

Podstawową i zarazem najważniejszą czynnością jest unikanie prania w pralce. Udaj się do pobliskiej chemicznej pralni i oddaj swój kożuch zimowy do profesjonalnej pielęgnacji. Pamiętaj jednak, że wszystko uzależnione jest od zaleceń producenta. Przeczytaj więc dokładnie metkę. Zdarza się, że pranie na własną rękę jest możliwe, jednak należy przestrzegać kilku zasad, aby nie doprowadzić do odkształceń.

Możesz umieścić kożuch w pralce oraz uruchomić program syntetyczny na 30 stopni Celsjusza. Użyj zwykłego detergentu, najlepiej dostosowanego do wrażliwych ubrań, unikaj środków zmiękczających. Warto również dodać, że należy go prać z inną odzieżą damską lub dwiema czystymi piłkami tenisowymi, aby zachować objętość podczas procesu prania.

Po zakończonej czynności warto jeszcze raz wstawić kożuch naturalny na program samego płukania. Wówczas pozbędziesz się resztek detergentu, który lubi się osadzać na tego typu materiałach.

Gdy wyjmiesz swoją kurtkę z pralki, możesz zauważyć, że kożuch uległ lekkiej zmianie względem kształtu. Proces prania przy użyciu wody wywołał spłaszczenie materiału. Pamiętaj, że po wyschnięciu powróci do dawnej świetności.

Jak postępować po praniu?

Zarówno kożuch damski, jak i kożuch męski, zaraz po wyciągnięciu z pralki jest bardzo wilgotny. Niezbędne jest jego odpowiednie suszenie w suszarce bębnowej. Tylko w ten sposób powróci do swojej pierwotnej objętości. Dodatkowo taki proces powoduje, że materiał jest przyjemniejszy w dotyku, co jest szczególnie ważne dla takiego rodzaju okrycia wierzchniego.

Jeśli nie masz suszarki – skorzystaj z wieszaka. Pamiętaj jednak, aby kożuch przebywał w pokojowej temperaturze. Unikaj wystawiania go na słońce lub mróz. Inaczej możesz doprowadzić do powstania nieodwracalnych zmian na materiale.

Jak wyczyścić trudne plamy?

Zdarza się, że powstałe plamy są trudne do wyprania. Warto wtedy spróbować domowych sposobów. W ten sposób doprowadzisz kożuch do czystego stanu.

Potrzebna Ci będzie skrobia ziemniaczana lub kasza manna. Energiczne jej wcieranie pozwala pozbyć się najtrudniejszych zabrudzeń. Pamiętaj jednak, że zadziała to jedynie na punktowe zabrudzenia. Możesz też użyć:

  • amoniaku,

  • mydła,

  • szamponu,

  • sody,

  • benzyny.

Wszystko z dodatkiem wody. Należy jednak pamiętać, że podczas czyszczenia nie możesz przemoczyć kożucha. Zaleca się stosowanie takiej metody tylko w momencie bardzo silnego zabrudzenia.

Możesz też czyścić odzież na sucho przy użyciu szczotki z miękkim włosiem. Warto mieć na uwadze, że taki sposób nie zawsze przyniesie zamierzony efekt. Wszystko uzależnione jest od poziomu zabrudzenia. Udaj się do specjalnego sklepu i zakup odpowiednie środki do czyszczenia. Na miejscu możesz się doradzić sprzedawcy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy