Na czym polega blefaroplastyka?
Wbrew pozorom, drobne zmiany w wyglądzie mogą sprawić, że czujemy się odmienieni, pewniejsi siebie i szczęśliwsi. Jednym z takich zabiegów, które potrafią zdziałać cuda dla naszego wyglądu oraz samopoczucia, jest blefaroplastyka. Zabieg ten zdobywa coraz większą popularność zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Warto jednak dowiedzieć się, na czym dokładnie polega blefaroplastyka, jak przebiega jej proces oraz jakie są zalecenia po jej wykonaniu.
Co to jest blefaroplastyka?
Blefaroplastyka, zwana także plastyką powiek, to zabieg chirurgiczny mający na celu poprawę wyglądu i funkcji powiek. Najczęściej wykonuje się go w celu usunięcia nadmiaru skóry z górnych powiek lub redukcji worków pod oczami. Zabieg ten przeprowadza się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Blefaroplastyka daje efekt odmłodzenia twarzy, poprawia pole widzenia (w przypadku opadających powiek) oraz może pomóc w walce z uczuciem ciężkości powiek.
Przeczytaj również: Blefaroplastyka - patrz na świat szerzej
Jak przebiega blefaroplastyka?
Zanim zabieg zostanie przeprowadzony, pacjent musi przejść konsultację ze specjalistą, podczas której lekarz ocenia kondycję skóry i stwierdza, czy blefaroplastyka jest odpowiednim rozwiązaniem. Następnie ustalany jest plan zabiegu. Plastyka powiek może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym, rzadziej w ogólnym, w zależności od przypadku. Zabieg trwa zwykle od 60 do 120 minut.
Przeczytaj również: Na czym polega termolifting?
W przypadku blefaroplastyki powiek górnych lekarz wykonuje nacięcie w naturalnej linii powieki, przez co blizna pozostaje niewidoczna. Następnie usuwa nadmiar skóry, tłuszczu i ewentualnie mięśnia. W przypadku dolnych powiek nacięcie jest prowadzone tuż pod rzęsami dolnych powiek lub nawet wewnątrz powieki, co sprawia, że blizna jest również niewidoczna. Po usunięciu tłuszczu oraz innych tkanek rana zostaje zaszyta delikatnymi szwami.
Przeczytaj również: Na czym polega lifting rzęs?
Zalecenia po zabiegu blefaroplastyki
Po zabiegu blefaroplastyki, którą ma w swojej ofercie np. Klinika medycyny estetycznej OptiDermic, ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, aby przyspieszyć gojenie oraz uniknąć powikłań. Bezpośrednio po operacji na oczy nakładane są opatrunki oraz okłady chłodzące, które pomagają zmniejszyć obrzęki i siniaki. W pierwszych dniach po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego oraz dużej ilości słońca. Ważne jest również dbanie o higienę okolicy oczu, czyli mycie twarzy delikatnymi środkami oraz unikanie pocierania czy drapania operowanych powiek. Kontrola u lekarza powinna odbywać się zgodnie z jego zaleceniami – zwykle usuwanie szwów wykonuje się po około 5 - 7 dniach, a druga wizyta kontrolna ma miejsce po około dwóch tygodniach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana